#CINEUROPA30

#Cineuropa23. Do 4 de novembro ao 2 de decembro de 2009.

Cineuropa comezou a súa XXIII edición coa estrea de A cinta branca, película coa que Michael Haneke obtivo a Palma de Ouro no Festival de Cannes 2009. Foron 158 filmes os proxectados entre o 4 de novembro e o 2 de decembro en catro sedes: o Teatro Principal, o Salón Teatro, a Aula Sociocultural de Caixa Galicia e a Sede da Fundación Caixa Galicia. Miguel Gomes, Manoel de Oliveira, Carlos Saura, Takeshi Kitano, Isaki Lacuesta, François Ozon ou Costa-Gavras, son só algúns dos cineastas cos que puidemos gozar.

Mabel Rivera e Fernando Trueba foron os dous premios Cineuropa da edición. Mabel presentou Unha lousa sobre o Courel e O salario do silencio, os dous reivindicativos proxectos documentais que produciu e levou adiante con Henrique Banet. Pola súa banda, Fernando Trueba, todo un clásico do cinema español, estreou en Cineuropa El baile de la victoria.

A conmovedora Buscando a Eric obtivo o Premio do Público. Foi o terceiro galardón deste tipo acadado polo seu director, Ken Loach, que se convertía así no gañador de gañadores do festival.

O venres 27 de novembro chegou o tradicional maratón, composto de sete películas: Un chico raro, de Javi Camino; The dentist, de Brian Yuzna; Antichrist, de Lars von Trier; Lesbian vampire killers, de Phil Claydon; The descent, de Neil Marshall; Ilsa, she wolf of the SS, de Don Edmonds; e para o final, unha película sorpresa.

Premios Cineuropa 2009

Mabel Rivera

Mabel Rivera

Tras anos de traballo incansable na televisión de Galicia, Mabel Rivera acadou recoñecemento internacional co seu traballo en Mar Adentro, de Alejandro Amenábar, filme polo que obtivo o Goya á mellor interpretación feminina de reparto. Activa e combativa, en 2007 lanzouse á produción de O salario do silencio e Unha lousa para o Courel, dous traballos comprometidos co noso medio ambiente e as políticas que o xestionan. Na actualidade Mabel compaxina a interpretación, a dobraxe e a produción co seu labor no patronato da Fundación Galicia Verde, unha entidade sen ánimo de lucro da que foi fundadora, que ten como principal obxectivo promover un desenvolvemento rural máis xusto e sustentable.

Fernando Trueba

Fernando Trueba

Con 16 longametraxes no seu haber, o madrileño Fernando Trueba é todo un clásico do cine español. A primeira rodaxe da súa vida tivo lugar aquí, en Galicia, foi O cadaleito (1976), unha adaptación do relato de Ánxel Fole con dirección de Enrique Baixeras na que exerceu precisamente de asistente de dirección. Pero o seu debut oficial foi en 1980 coa aclamada longametraxe Ópera prima. Como director, guionista ou produtor, leva recollidos máis de 9 Goyas e aquel famoso Oscar por Belle Époque que lle dedicou a Billy Wilder. Despois de El baile de la victoria, estreada en Cineuropa, viñeron Chico y Rita (que foi candidata aos Oscar), El artista y la modelo, y La reina de España, de próxima estrea.



As películas de Cineuropa 2009

35 RHUMS (2008)
— Claire Denis

Imaxe pte.

5 PEZAS DE SETEMBRO (2009)
— Xosé Manuel Bazarra “Sepi”

Imaxe pte.

50 AÑOS EN EL ANDAMIO (2009)
— Ángel Rueda

A HARDS DAY’S NIGHT (1964)
— Richard Lester

Imaxe pte.

A MIÑA VIDA NAS TÚAS MANS (2009)
— Nuno Beato

Imaxe pte.

A MIRADA DE ANNA (2009)
— Jorge Algora, Llorenç Soler

A RELIXIOSA PORTUGUESA (2009)
— Eugène Green

ACHILLES TO KAME (AQUILES E A TARTARUGA) (2008)
— Takeshi Kitano

AFRANIO (2008)
— Víctor Coyote

AI NO MUKIDASHI (LOVE EXPOSURE) (2008)
— Sion Sono

AMERRIKA (2009)
— Cherien Dabis

ANTICHRIST (2009)
— Lars von Trier

AQUELE QUERIDO MÊS DE AGOSTO (2008)
— Miguel Gomes

AS CHEMINEAS DECIDIRON ESCAPAR (2006)
— Oliver Laxe, Enrique Aguilar

BAGATELA (2009)
— Jorge Caballero Ramos

BATA POR FÓRA (MULLER POR DENTRO) (2008)
— Claudia Brenlla

Imaxe pte.

BERBERECHO (2001)
— Xosé Manuel Bazarra "Sepi"

Imaxe pte.

BERBERECHO II (2009)
— Xosé Manuel Bazarra "Sepi"

BEYOND IPANEMA (2009)
— Guto Barra

Imaxe pte.

CANTOS RODADOS (2008)
— Xoel Méndez Pérez

CHAN MAT (CLAUSTROPHOBIA) (2008)
— Ivy Ho

CITY ISLAND (ASUNTOS DE FAMILIA) (2009)
— Raymond De Felitta

COLD SOULS (2009)
— Sophie Barthes

CORALINE (OS MUNDOS DE CORALINE) (2009)
— Henry Selick

DANS MA PEAU (2002)
— Marina de Van

DAO BYED (LUZ BRANCA) (2010)
— Oliver Laxe

DAS WEISSE BAND (A CINTA BRANCA) (2009)
— Michael Haneke

DDONGPARI (BREATHLESS) (2008)
— Ik-joon Yang

DESERT FLOWER (FLOR DO DESERTO) (2009)
— Sherry Hormann

DOUS FRAGMENTOS (EVA) (2012)
— Ángel Santos (Work in progress)

EDEN À L’OUEST (2009)
— Costa-Gavras

Imaxe pte.

EL ANDAMIO (1958)
— Rogelio Amigo

EL BAILE DE LA VICTORIA (2009)
— Fernando Trueba

ELEVATOR (2008)
— George Dorobantu

ESTHER KAHN (2000)
— Arnaud Desplechin

ESTIGMAS (2009)
— Adán Aliaga

EXCURSIONES (2009)
— Ezequiel Acuña

FAIS MOI PAISIR (2009)
— Emmanuel Mouret

FAMILYSTRIP (2009)
— Lluís Miñarro

FIFTY DEAD MEN WALKING (2008)
— Kari Skogland

FILMEFOBIA (2008)
— Kiko Goifman

FISH TANK (2009)
— Andrea Arnold

FROZEN RIVER (RÍO XEADO) (2008)
— Courtney Hunt

GIGANTE (2009)
— Adrián Biniez

HADEWIJCH (2009)
— Bruno Dumont

HELP! (1965)
— Richard Lester

HOOKED (2009)
— Pavel Sanaev

ICH BIN ENRIC MARCO (2009)
— Santiago Fillol, Lucas Vermal

IN THE LOOP (2009)
— Armando Iannucci

IO, DON GIOVANNI (2009)
— Carlos Saura

JOHNNY CASH’S AMERICA (2008)
— Robert Gordon, Morgan Neville

KUNG FU PANDA (2008)
— Mark Osborne, John Stevenson

KYNODONTAS (DOGTOOTH) (2009)
— Yorgos Lanthimos

L’AIMÉE (A AMADA) (2007)
— Arnaud Desplechin

L’INTRUS (2004)
— Claire Denis

LA INVENCIÓN DE LA CARNE (2009)
— Santiago Loza

LA MUJER SIN PIANO (2009)
— Javier Rebollo

LA NANA (2009)
— Sebastián Silva

LA PRÓXIMA ESTACIÓN (2008)
— Fernando E. Solanas

LA SENTINELLE (A SENTINELA) (2006)
— Clark Johnson

LA VIE DES MORTS (A VIDA DOS MORTOS) (1991)
— Arnaud Desplechin

LE HÉRISSON (O OURIZO) (2009)
— Mona Achache

LE REFUGE (2009)
— François Ozon

LES BEAUX GOSSES (2009)
— Riad Sattouf

LESBIAN VAMPIRE KILLERS (2009)
— Phil Claydon

LET IT BE (1970)
— Michael Lindsay-Hogg

LET’S GET LOST: CHET BAKER (1988)
— Bruce Weber

LIVE AT THE BUDOKAN (1966)

LIVERPOOL (2008)
— Lisandro Alonso

LOS BASTARDOS (2008)
— Amat Escalante

LOS CONDENADOS (2009)
— Isaki Lacuesta

LUNA CALIENTE (2009)
— Vicente Aranda

MADNESS: THE LIBERTY OF NORTON FOLGATE (2009)
— Julien Temple, Luke Cresswell

MAGICAL MYSTERY TOUR (1967)
— George Harrison

MAL DÍA PARA PESCAR (2009)
— Álvaro Brechner

MEGANE (GLASSES) (2007)
— Naoko Ogigami

Imaxe pte.

MEMORIAS ROTAS (2009)
— Manane Rodríguez Rodríguez

MILYANG (SECRET SUNSHINE) (2007)
— Chang-dong Lee

NANAYOMACHI (NANAYO) (2008)
— Naomi Kawase

NAT-SOOL (DAYTIME DRINKING) (2008)
— Young-seok Noh

NOITE ESPECIAL CREBINSKY (2011)
— Enrique Otero (primeira montaxe)

Imaxe pte.

O CAZADOR (2008)
— Ángel Santos

O CLUB DA CALCETA (2009)
— Antón Dobao

Imaxe pte.

O CLUB DOS SEN TEITO (2008)
— Claudia Brenlla

Imaxe pte.

O NOVENO PRINCIPIO (2009)
— Iván Seoane

O SALARIO DO SILENCIO (2007)
— Enrique Banet, Mabel Rivera

Imaxe pte.

OS NENOS DE MARIA SOLIÑA (2008)
— Diego Méndez Lamas, Cibrán Isasi

Imaxe pte.

OS REIS DO BAMBÁN (2004)
— Xosé Manuel Bazarra Maneiro "Sepi"

OS ÚLTIMOS DÍAS DO MUNDO (2009)
— Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu

PARÍS #1 (2008)
— Oliver Laxe

PETIT INDI (2009)
— Marc Recha

QUELQUE CHOSE À TE DIRE (2009)
— Cécile Telerman

RAFAEL (2008)
— Xavier Bermúdez

REPRISE (2006)
— Joachim Trier

RICKY (2009)
— François Ozon

ROIS ET REINE (2004)
— Arnaud Desplechin

Imaxe pte.

SARA Y JUAN (2009)
— Ángel Santos

SEÑORA DE (2010)
— Patricia Ferreira

Imaxe pte.

SEPTIEMBRE (LOS AMORES JÓVENES) (2004)
— Ángel Santos

SEPTIEMBRE DEL 75 (2009)
— Adolfo Dufour

SERBIS (2008)
— Brillante Mendoza

SEXO, ENTRE O CEO E A TERRA (2009)
— Teo Manuel Abad

SINGULARIDADES DE UMA RAPARIGA LOURA (2009)
— Manoel de Oliveira

SLEEP DEALER (2008)
— Alex Rivera

SOA A TROMPETA, AGORA VEXO OUTRA CARA (2007)
— Oliver Laxe

SOUL KITCHEN (2009)
— Fatih Akin

SOUL POWER (2008)
— Jeffrey Kusama-Hinte

SURVEILLANCE (2008)
— Jennifer Lynch

SYNECDOCHE, NEW YORK (2008)
— Charlie Kaufman

THE BEATLES CARTOON (1965)
— Varios autores

THE CHILDREN (2008)
— Tom Shankland

THE DENTIST (O DENTISTA) (1996)
— Brian Yuzna

THE DESCENT (2005)
— Neil Marshall

THE FIRST US VISIT (1991)
— Kathy Dougherty, Susan Froemke, Albert Maysles, David Maysles

THE GIRLFRIEND EXPERIENCE (2009)
— Steven Soderbergh

THE GREATEST (2009)
— Shana Feste

THE HOUSEMAID (1960)
— Ki-young Kim

Imaxe pte.

THE JOURNEY (2003)
— Denis Pugsley

THE SEPTEMBER ISSUE (2009)
— R.J. Cutler

THE SHELTERING SKY (O CEO PROTECTOR) (1990)
— Bernardo Bertolucci

THE STEPFATHER (O PADRASTO) (1987)
— Joseph Ruben

TOKYO SONATA (2008)
— Kiyoshi Kurosawa

TRES DÍAS CON LA FAMILIA (2009)
— Mar Coll

TROUBLE EVERY DAY (2001)
— Claire Denis

TULPAN (2008)
— Sergei Dvortsevoy

UN AUTRE HOMME (2008)
— Lionel Baier

UN CHICO RARO (2009)
— Javi Camino

UN CONTE DE NOËL (UN CONTO DE NADAL) (2008)
— Arnaud Desplechin

UN PROPHÈTE (O PROFETA) (2009)
— Jacques Audiard

UNHA LOUSA SOBRE O COUREL (2008)
— Enrique Banet

VENDREDI SOIR (VENRES NOITE) (2002)
— Claire Denis

VERS MATHILDE (2005)
— Claire Denis

VIL ROMANCE (2008)
— José Campusano

WALL·E (WALL·E (BATALLÓN DE LIMPEZA)) (2008)
— Andrew Stanton

WELCOME (2009)
— Philippe Lioret

WHAT JUST HAPPENED? (2008)
— Barry Levinson

WHO KILLED NANCY? (2009)
— Alan G. Parker

Imaxe pte.

WOODSTOCK: NOW AND THEN (2009)
— Barbara Kopple

YELLOW SUBMARINE (1968)
— George Dunning

YOUTH WITHOUT YOUTH (2007)
— Francis Ford Coppola

YUKI & NINA (2009)
— Hippolyte Girardot, Nobuhiro Suwa

Teatro Principal

Nome(s): Cineuropa 2009 / #Cineuropa23
Datas: Do 4 de novembro ao 2 de decembro de 2009
Sede(s): Teatro Principal, Salón Teatro, Aula Sociocultural de Caixa Galicia e Sede Fundación Caixa Galicia.
Películas: 158
Seccións: Sección Oficial; Panorama Internacional; Novísimos; Mundo Asia; DOC-Music; Retrospectivas de Arnaud Desplechin y Claire Denis; Documentos: memoria, presente; Fantastique Compostela; e Cinefilias.
Homenaxes: Takeshi Kitano, Karl Malden e Budd Schulberg.
Premio(s) Cineuropa: Mabel Rivera e Fernando Trueba.
Premio(s) do público: Looking for Eric, de Ken Loach.
Película(s) sorpresa: O últimos días do mundo de Arnaud Larrieu e Jean-Marie Larrieu e The stepfather (O padrasto), de Joseph Ruben; no maratón.


Premios do Público ata 2009

EdiciónPelícula gañadora
2009Looking for Eric, de Ken Loach
2008Kirschblüten-Hanami (Cerdeiras en flor), de Doris Dõrrie
2007The edge of heaven, de Faith Akin
2006A vida dos outros, de Florian Henckel
2005Manderlay, de Lars von Trier
2004Os mozos do coro, de Christophe Barratier
2003Dogville, de Lars Von Trier
2002Amén, de Costa-Gavras
2001⁠⁠⁠Los niños de Rusia, de Jaime Camino
2000Bread and roses, de Ken Loach
1999Buena Vista Social Club, de Wim Wenders
1998My name is Joe, de Ken Loach
1997Hamlet, de Kenneth Branagh
1996Sostiene Pereira, de Roberto Faenza
1995-------------------------
1994Justino, un asesino de la tercera edad, de Santiago Aguilar e Luis Guridi; e Otelo, de Orson Welles
1993Orlando, de Sally Potter
1992Totó el Héroe, de Jaco Van Dormael
1991Hoy quizá, de Jean-Louis Bertuccelli
1990Nos habíamos querido tanto, de Ettore Scola
1989Cielo e Infierno, de Morten Arnfred
1988Mañana fue la guerra, de Youri Kara
1987-------------------------

1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016